Osobnosti

Odešel Mirek Douša …

14.11.2013

 

V sobotu 9. listopadu 2013 opustil volejbalovou rodinu pan Miroslav Douša (* 23. 10. 1926), Čestný člen ČVS a významná osobnost našeho sokolského a železničářského volejbalu.

 

Pražský rodák se sportovními a volejbalovými začátky v Sokole Košíře, který nedávno oslavil své již úctyhodné 87. narozeniny. S jeho aktivitami v roli hráče, trenéra a funkcionáře ČVS a ČOS  jsme čtenáře informovali podrobným volejbalovým profilem u příležitosti jeho 85. narozenin v roce 2011. Zájemci si jej mohou znovu připomenout pomocí vloženého odkazu.

 

Poslední půlrok života Mirek strávil po špitálech v důsledku dlouholetých a stále narůstající problémů se srdíčkem (arytmie s opakovanými kolapsy) a nepomohly již ani zákroky na IKEM (instalace „budíku“ či repase trojnásobného bypassu). Kdo Mirka dobře znal, tak může jeho srdíčku složit poklonu, že vůbec tak dlouho vydrželo! Byl celoživotním bojovníkem za své názory a proti všem nepravostem, které každého z nás v životě potkávají. Ne každý má odvahu a chuť se s nimi prát, jako to do posledních dnů života vydržel Mirek. Sváděl dlouhodobý boj s Oddělením sportu ČOS za lepší pozici sokolského volejbalu a to tak vehementně, že byl z jeho volejbalové komise „odejit“. Na konferenci ČVS veřejně vyčinil volejbalistům Jihostroje ČB za to, že nepřijeli do Bučovic na Memoriál Vladimíra Spirita obhajovat prvenství z předchozího roku, což pokládal za slušnost, ne-li povinnost. Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunizmu opakovaně a marně nabízel své informace o politických manipulacích při prvním volejbalovém MS mužů v Praze 1949, jejichž byl očitým svědkem (neudělení víz jugoslávské výpravě, privilegia sovětské výpravy, ovlivnění průběhu utkání Sovětů s Rumuny ve skupině a s našimi volejbalisty ve finále atd.).

 

Na mně se v roce 2011 hodně mračil, když jsem nedoporučil zařazení železničářského volejbalu mezi témata svazového almanachu k 90. jubileu českého volejbalu. Hlavním důvodem mého „nedoporučení“ byl fakt, že neměl toto téma připravené (zpracované) a že redakční radu almanachu již tlačil čas. Tento můj „faul“ vykompenzoval článkem „Devadesátka a ČSD“, zveřejněným na webu 10. června 2011, tj. v předvečer svazových oslav v MD Brno. Také tento článek nabízíme znovu k přečtení. Je věnován startům a úspěchům našich reprezentačních výběrů železničářů (mužů a žen) na Mezinárodních mistrovstvích USIC v letech 1960-1995. V této době byl Mirek členem sportovní komise železničářských „odborů“, účast našich volejbalových výběrů na turnajích USIC dokázal vždy prosadit (sehnat finance), zodpovídal za hráčské nominace a přípravu družstev, a na turnaje jezdil obvykle nejen jako trenér a kouč, ale i jako vedoucí výpravy. V této „šéfovské“ pozici absolvoval v průběhu 35 let 19 šampionátů USIC (10 mužských, 9 ženských) se ziskem 1 zlaté a 4 stříbrných medailí. Byl pyšný na to, že jako první reprezentovali náš volejbal v Indii jeho „železničáři“. Bylo to na mistrovství USIS 1987 v New Delhi (4. místo) a mezi tehdejšími jeho svěřenci byl současný reprezentační trenér Zdeněk Šmejkal (tehdy hráč Lokomotivy Nymburk).

 

Odchodem Mirka ztratili svého „skalního fanouška“ sokolské volejbalové týmy mužů a žen Dobřichovic, Nuslí a Žižkova v NL a pravděpodobně skončily i tradiční srazy bývalých hráčů a hráček Lokomotivy Praha, při kterých jsme se spolu před cca 10 roky seznámili. Byly zpočátku pořádány po 5 letech, ale na základě přání účastníků se staly tradičním každoročním setkáním nejen členů Lokomotivy, ale i dalších pražských „pamětníků“ zašlé slávy holešovického „Aksamiťáku“, v jehož restauraci byly (až na několik výjimek) pořádány. Stadion Karla Aksamita byl slavnostně otevřen v rámci ME mužů a žen v Praze 1958 a potom předán do užívání volejbalové Lokomotivě Praha. Její muži na něm v roce 1962 vybojovali mistrovský titul a pro žijící členy tohoto týmu býval při „Doušových srazech“ vyhrazen zvláštní „stůl mistrů“. Odešel Mirek a s ním pravděpodobně i jedna z kapitol naší volejbalové historie …

Čest jeho památce!

 

Poslední rozloučení s Mirkem Doušou se koná v pátek 15. listopadu od 12, 30 hodin v Nové obřadní síni na Olšanech. Jedná se o tzv. „malou“ obřadní síň na rohu ulic Vinohradská a Jana Želivského (nedaleko stanice MA Želivského). 

 

V příloze jsou dvě fotografie Mirka, první „za mlada“, druhá z roku 2011, tedy „ z nedávna“.

 

Zdeněk Vrbenský

a spolu s ním výbor Pražského volejbalového svazu