Osobnosti

Osobnost (2) - Miloš BOUCHAL

25.5.2012

Jak jsem slíbil v úvodním článku k vizitce dr. Josefa Češpivy, v další tvorbě vizitek zesnulých pražských osobností se vracím na startovní čáru, tj. začátek abecedy a dostávám se k hráči takřka zapomenutému. Především proto, že startoval na jediném šampionátu. Bylo jím historicky první MS mužů v roce 1949, které se odehrálo (společně s prvním ME žen) na pražské Štvanici. Tehdy ještě otevřený (dnes již zbořený) Zimní stadion v závěru šampionátů naplňovalo 10-15 tisíc diváků!

Miloš Bouchal byl s výškou 174 cm pravděpodobně našim nejmenším reprezentačním nahrávačem, slavný Karel Paulus byl o 2 cm vyšší. Stejně jako populární „Kaučukový dědek“ Paulus byl i Miloš Bouchal obdařen mimořádnými skokanskými schopnostmi a dokázal tvrdě zaútočit. Začínal v Sokole Prosek (za války SK), který byl v roce 1948 (v rámci sjednocení tělovýchovy pod ČOS a přidělování sponzorů sokolským jednotám) přejmenován na Sokol ČKD Vysočany. V české zemské lize (Mistrovství Čech) 1948 skončili volejbalisté Sokola ČKD na 5. místě a až za nimi na 6. místě tradiční Sokol Vysočany (Češpiva a spol.). V roce 1949 (kdy byl Miloš na vojně v ATK Praha), došlo ke sloučení těchto dvou vysočanských klubů a vznikl tak mimořádně silný tým, přejmenovaný na Sokol ČKD Stalingrad (od roku 1952 Spartak). Když se Miloš vracel z vojny, byla místa nahrávačů obsazena (mj. začínajícím Josefem „Buldou“ Musilem) a tak přijal nabídku ligových Zaměstnanců města Prahy.

 

Aniž bych chtěl hráčské kvality Miloše Bouchala snižovat, v rámci objektivity je třeba zmínit, že se do reprezentace dostal především díky tomu, že byl  „dvorním“ nahrávačem Václava Matiáška – smečařského lídra týmu Proseka a dalšího z reprezentantů. V té době se hrál v klubech i reprezentaci ještě zastaralý systém dvojic (nahrávač-smečař) a reprezentační trenér Jan Fiedler při nominaci upřednostnil sehrané klubové dvojice. Díky zachovaným záznamům ze všech utkání našich volejbalistů na MS 1949 a jejich vyhodnocením jsem zjistil, že dvojice Bouchal-Matiášek toho na Štvanici odehrála nejméně. Vítězní Sověti v Praze předvedli moderní systém vbíhajícího nahrávače (Ščagina), který naši již v roce následujícím (na ME 1950 v Sofii) částečně převzali. Na tomto šampionátu již Míla Bouchal (na rozdíl od svého „parťáka“ smečaře V. Matiáška) nestartoval. Na hřišti jsem jej ještě zažil při turnajích začátkem 60. let, kdy se svými hráčskými aktivitami v dresu Avie Čakovice končil.

Zdeněk Vrbenský, 23. 5. 2012