Osobnosti

Osobnost (7) - Bronislava HRBKOVÁ

14.7.2012

Osobnost (7) - Bronislava Hrbková roz. Dostálová.

 

Volejbalové a životní osudy této naší reprezentantky z let 1949-1955 jsou mimořádně zajímavé. Zviditelnila se po válce v družstvu žen SK Zaměstnanci města Prahy (ZMP), které po válce přerušilo přes deset let trvající nadvládu volejbalistek Sokola Plzeň I resp. Viktorie Plzeň za Protektorátu (po zrušení Sokola). Společně s Jarkou Mirovickou-Mathauserovou a Lenkou Medřickou-Šrůtovou patřila ke smečařským oporám žen SK ZMP, trojnásobných mistryň ČSR z let 1945-1947 a v roce 1949 byla společně s Mirovickou nominována na první ME žen v Praze. Dovolím si citovat úryvek z hodnocení přípravy družstva žen ČSR na pražský šampionát reprezentačním trenérem Miroslavem Rovným z Bratislavy:

Sedmnáct dnů výcviku, kde se buduje u většiny hráček žádoucí kondice, dává velké požadavky na fyzickou vytrvalost a ještě více na duševní hodnoty. Ze sedmnácti reprezentantek přišla jedna smečařka a čtyři nahrávačky dobře tělesně připravené. Po přípravě, kdy se smečařka Cígrová přestěhovala do tábora nahrávaček, zůstala pouze Valášková dobře atleticky připravená smečařka, Mirovické série reprezentací z atletického výkonu velmi ubrala, Čadilová po zápalu slepého střeva zůstala mimo atletické možnosti a Dostálová, přestože atletické výšky nedosáhla, úderem a tvrdým servisem se zařadila do první šestky …

Ze samotného mistrovství pak existuje jediná fotografie, kde je náš tým kompletní. Na všech dalších již Broňa Dostálová chybí. Společně s prvním ME žen probíhalo na ještě otevřeném zimním stadionu pražské Štvanice první MS mužů a již druhý hrací den (kdy měly naše hráčky volno) byla Broňa přistižena jednou z vrcholných funkcionářek ČOS Ludmilou Peškovou, jak hlasitě fandí volejbalistům Belgie při jejich nerovném souboji se Sověty (0:3, míče 1, 6, 4). Za tento „hrubý kázeňský přestupek“ byla z družstva okamžitě vyloučena a její jméno vymazáno z naší stříbrné sestavy!! A následoval ještě postih v osobním životě: absolventka obchodní školy a vedoucí skladu Dopravních staveb byla degradována na skladovou dělnici, která později vzpomínala na doby, kdy zavážela ještěrkou materiál do útrob Letenského tunelu při jeho ražení.

S týmem volejbalistek ZMP přešla v roce 1951 do Dopravních staveb (od roku 1953 Tatran Baraba a od roku 1956 Tatran Střešovice SSŽ), kde hrála dalších 10 let a se svou dlouhou a úspěšnou sportovní dráhou se rozloučila ziskem čtvrtého mistrovského titulu v roce 1961. Do reprezentace byla znovu povolána v roce 1952 po reorganizaci tělovýchovy a sportu, jehož řízení bylo odebráno ČOS a svěřeno nově zřízenému Státnímu výboru pro TVS. Pod vedení trenéra Metoděje Máchy startovala na MS 1952 v Moskvě (odkud si přivezla bronzovou medaili) a na dvou Světových festivalech mládeže a studentstva (Bukurešť 1953 a Varšava 1955), kde získala další dvě stříbrné medaile. V závěru svého působení ve Střešovicích byla společně s Jarkou Mirovickou-Mathauserovou a Inou Matalíkovou-Obadálkovou vzorem mladším spoluhráčkám, mezi nimi i pozdějším reprezentantkám V. Fialové-Vedrové, D. Křížové-Kopové, J. Křížové-Salingerové, L. Kyselkové-Herštové či J. Zemanové-Handlířové.

Zdeněk Vrbenský, 20. 6. 2012

 

 

(7)HRBKOVA_Bronislava.jpg
(7)Hrbkov_Bronislava_vizitka.pdf