Osobnosti

Osobnost (8) - Jiří JONÁŠ

17.7.2012

Osobnost 8 – Jiří Jonáš.

Sportovat začal za války v DTJ Vysočany, kde se přes léto věnoval atletice a basketbalu, v zimě hrál lední hokej. S volejbalem se seznámil na trampských osadách při soutoku Labe a Jizery u Káraného, kde měli rodiče rekreační domek. V roce 1945 si s kamarádem Františkem Mojžíšem koupili chatku na osadě Měsíční Řeka u tůně Grado (slepého labského ramene) a začali hrát volejbal závodně za osadní tým, startující ve středočeské divizi protektorátních soutěží. V roce 1946 usilovali o postup do zemské ligy, ale v kvalifikaci skončili až na 3. místě za postupující Rokoskou a druhou Dobeškou.

V roce 1947 získal angažmá v SK Prosek, kde si zahrál zemskou ligu (Mistrovství Čech) nejen s pozdějšími reprezentanty Milošem Bouchalem a Václavem Matiáškem, ale např. i s Ludvíkem Černým, který byl později (v letech 1964-1970) pražským primátorem. V rámci sjednocení tělovýchovy pod Československou obcí sokolskou (ČOS) v roce 1948 se z SK Prosek stal Sokol ČKD, který na Praze 9 konkuroval historickému Sokolu Vysočany. V roce 1949 pak došlo ke sloučení těchto klubů a jejich názvů na Sokol ČKD Vysočany. Volejbalisté hráli svá utkání na sokolském Tyršově cvičišti pod vedením internacionála Josef Češpivy.

Na podzim 1949 byl „Jondy“ (jak mu říkali spoluhráči a přátelé) povolán na vojnu a zařazen do Armádního tělocvičného klubu (ATK) Praha, se kterým získal 2 tituly Mistra republiky (1950 v Jilemnici a 1951 v Žilině). Po vojně se vrátil zpátky na „Tyršák“, kde hrál nejvyšší soutěž až do roku 1955. Po další reorganizaci tělovýchovy v roce 1953 (ustavení resortních DSO) byl jeho mateřský klub opět přejmenován a v soutěži startoval jako DSO Spartak ČKD Stalingrad. V bývalé „Kolbence“ (ČKD Praha), v závodu ČKD Stalingrad pracoval Jondy jako konstruktér, mj. s dalším reprezentantem a klubovým spoluhráčem Zdeňkem Soukupem. V roce 1955 byla ustavena celostátní 1. liga (CL), počet jejích účastníků byl z ekonomických důvodů snížen na pouhých osm družstev a byla hrána dvoukolově každý s každým. Na tuto redukci družstvo Stalingradu doplatilo, skončilo na posledním 8. místě, sestoupilo do oblastního přeboru a nejlepší hráči přešli do jiných klubů.

Jondy přijal nabídku Karla Brože a stal se jednou z opor nováčka CL – pražské Rudé Hvězdy. Ta ve své ligové premiéře v roce 1956 skončila na 3. místě za Slavii VŠ a ÚDA Praha. Po boku reprezentantů Karla Brože (hrajícího trenéra), Jiřího Jonáše a Jaromíra Palduse zde herně vyrostla nová hráčská generace vč. několika reprezentantů (Fejfar, Hlavsa, Kedles, Petr Kop). Na nátlak zaměstnavatele (ČKD)  skončil Jondy v roce 1958 v nejvyšší soutěži, vrátil se do druholigového Stalingradu a v roce 1962 se stal trenérem rovněž druholigového Spartaku ČKD Sokolovo (bývalé Sparty Praha), které v roce 1964 přivedl na jednu sezonu do CL. Po sestupu družstva hrál volejbal již jenom pro radost v nižších soutěžích, naposledy na Maninách za Slavoj Praha 7 společně s pražskou volejbalovou legendou „Dědkem“ Těšitelem.

K trénování se vrátil v letech 1975-1980 jako trenér starších dorostenců RH Praha ve Středisku vrcholového sportu mládeže (SVS-M) Ministerstva vnitra. Současně vedl dorostenecký výběr Prahy a krátce byl asistentem Zdeňka Václavíka u juniorů ČSSR. V 60. a 70. letech byl členem a později předsedou Trenérsko-metodické komise sekce odbíjené MV ČSTV Praha (dnes Pražský volejbalový svaz). Se členy této komise mj. organizoval školení pražských trenérů 3. a 4. třídy v Dobřichovicích, na kterých také přednášel. Jeho velkou zálibou bylo chataření na osadě Arado u Káraného (kam po založení rodiny přesídlil z Měsíční Řeky), za kterou hrál meziosadní turnaje a kde k volejbalu přivedl syna Jirku mladšího. Později jej trénoval v dorostu RH Praha a Jondy junior pak hrál v mužích krátce za Aero Odolena Voda (1980-81) a dlouhá léta v Lucembursku.

Zdeněk Vrbenský, 24. 6. 2012

(8)Jon_Ji_vizitka.pdf
(8)JONAS_Jiri.jpg