Osobnosti

Osobnost (9) - JUDr. Otakar KOUTSKÝ

27.7.2012

Osobnost 9 – JUDr. Otakar Koutský.

 

Volejbaloví patrioti z Pardubic se mohou divit, že jejich slavného rodáka řadím mezi pražské osobnosti, ale Otyla Koutský (jak byl volejbalovou rodinou nazýván) prožil větší část svého života v Praze (45 let z dožitých 80). Pardubice na něj mohou být právem hrdí jako na dlouholetého lídra volejbalistů místního Sokola I, kteří ve druhé polovině 30. let a v první polovině 40. let patřili k nejlepším týmům jak Přeborů sokolských (ČOS), tak svazových. Na těch svazových získali dva mistrovské tituly (první v roce 1939, druhý za Protektorátu v roce 1944 jako SK Pardubice) a Otyla v těchto letech patřil mezi naše nejlepší smečaře. Jako všichni jeho vrstevníci měl smůlu, že v té době oficiální mezinárodní akce ještě neexistovaly a tak mohl reprezentovat pouze Čechy při tradičních každoročních zápasech Čechy vers. Morava.

Po válce byl jednou z osobností, která stála u zrodu mezinárodní volejbalové federace (FIVB) a defakto na poslední chvíli stihnul ještě obléknout i dres „se lvíčkem na prsou“. Bylo to při prvním mezistátním utkání ČSR-Francie, ke kterému došlo 27. srpna 1946 na kurtu Sokola Vinohrady a ve kterém náš výběr před 5 tisíci diváky porazil své soupeře (do té doby považované za nejlepší v Evropě) poměrně snadno 3:0. Podle tisku v našem týmu vynikli smečaři Koutský, Reicho a nahrávači Češpiva a Rybáček. V předvečer tohoto utkání došlo v zasedací síni smíchovského Staropramenu k památné schůzce předsedů volejbalových svazů ČSR, Francie a Polska (J. Havla, P. Libauda a A. Wirszylla) a byla podepsána dohoda o ustavení FIVB. Na této schůzce byl čerstvě promovaný právník Otakar Koutský přítomen jako místopředseda ČVS a díky svým znalostem francouzštiny při jednání pomáhal i jako tlumočník. Také zde navázal celoživotní přátelství s pozdějším dlouholetým předsedou, resp. prezidentem FIVB Paulem Libaudem.  V roce 1947 byl členem naší delegace při ustavení FIVB v Paříži a jako hráč se zúčastnil recipročního zájezdu volejbalistů ČSR do Francie a Alžíru. Náš výběr při něm porazil v oficiální odvetě v Paříži Francii 3:1 a v dalších třech přátelských utkáních s různými výběry neztratil ani set. A v tomto roce působil Otyla ve Francii i jako instruktor francouzských trenérů a stal se tak naším prvním volejbalovým trenérem v zahraničí.

 Touto akcí skončila Otylova hráčská dráha a započala neméně slavná dráha volejbalového funkcionáře a diplomata. Díky svým pracovním aktivitám opustil v roce 1948 s rodinou Pardubice a po tříletém působení v Lovosicích (jako vedoucí sekretariátu ředitele a administrativy zdejší Hedvábky) zakotvil v roce 1951 natrvalo v pražských Modřanech. Dalšími jeho aktivitami v letech 1951-1977 se již může po právu pyšnit Praha. 6 let byl viceprezidentem FIVB (1953-1958), 10 let předsedou ČsVS (1951-1957 a 1970-1972) a v této funkci se jako delegát účastnil několika zasedání FIVB, pořádaných v rámci MS či OH.  V dalších méně významných funkcích působil ve svazu až do roku 1977 a za celoživotní práci a přínos pro náš i světový volejbal získal řadu ocenění, mj. dvakrát Zlatou medaili FIVB (poprvé v roce 1972 v rámci OH v Mnichově, podruhé v roce 1980 k 80. narozeninám) a z rukou Věry Čáslavské Zlatou medaili ČOV (1992). Za hráčské mistrovství jako jeden z prvních obdržel titul Mistra sportu, za práci pro svaz titul Čestného člena ČVS.

Významné byly i jeho pracovní aktivity a úspěchy, které zájemci naleznou v podrobném profilu JUDr. Otakara Koutského, zveřejněném v loňském roce u příležitosti nedožitých 90 let (26. 4. 2011) na webu ČVS v bloku Jubilanti. Za zmínku stojí, že k volejbalu přivedl i své dva (po otci urostlé) syny. Začínali ve Spartaku Modřany, jehož volejbalový tým mužů založil a trénoval jejich otec a dovedl z nejnižší soutěže až k titulu Přeborníka Prahy a do kvalifikace o 2. ligu. Ota junior si na vojně zahrál 1. NL v Dukle Kolín, mladší Ivan hrál dlouhou dobu za rezervu Potrubí Praha.

Zdeněk Vrbenský, 24. 7. 2012

(9)KOUTSKY_Otakar.jpg
(9)Koutsk_Otakar_vizitka.pdf