Osobnosti

Rubrika Osobnosti otevřena - JUDr. Josef ČEŠPIVA (1)

22.5.2012

Otevírám blok „Osobnosti“ a nabízím zájemcům první volejbalovou vizitku jedné z nejváženějších  pražských volejbalových osobností, kterou byl a zůstává JUDr. Josef Češpiva – vynikající všestranný sportovec, který svou vlast reprezentoval ve třech sportovních odvětvích. Kromě volejbalu (popsaného ve vizitce) to byla ještě lehká atletika a basketbal. V atletice reprezentoval ČSR od roku 1933 při různých mezistátních utkáních (proti Francii, Jugoslávii, Maďarsku, Německu, Rakousku, Rumunsku) a v roce 1938 byl držitelem čsl. rekordu ve skoku vysokém výkonem 193 cm, kterým se v tomto roce nominoval na ME v Paříži (tam vyřazen v kvalifikaci). Basketbalovou ligu hrál za SK Philips, za války patřil mezi naše nejlepší rozehrávače a v roce 1948 si zahrál se lvíčkem na prsou proti Nizozemsku. Byl také vynikajícím fotbalovým brankářem divizních celků (SK Vysočany, Slavoje IX), chytal za akademický výběr ČSR (přátelská utkání s akademiky Anglie a Maďarska) a byl tak dobrý, že mu nabídla smlouvu AC Sparta. Nepodepsal ji, protože obsahovala podmínku ukončení všech dalších sportovních aktivit, což odmítl. Sportovat nepřestal ani v pozdějším věku, pravidelně startoval na lehkoatletických MR veteránů a hrál na  volejbalových veteránských turnajích. Byl vynikajícím společníkem a jedním z iniciátorů dodnes trvajících celostátních srazů bývalých reprezentantek, ke kterým později přizvali i internacionály. V letošním roce se v Tělovýchovném středisku UK v Dolním Poříčí u Strakonic uskuteční již 44. setkání, při této akci v roce 1984 Josef Češpiva oslavil své 70. narozeniny a krátce nato zemřel.

S tvorbou volejbalových profilů osobností Síně slávy českého volejbalu (SSČV) jsem začal v roce 2007 po dokončení inovace tohoto symbolického institutu „slávy a slavných“. Proč jsem se k této práci dobrovolně zavázal, jsem podrobně popsal v medailonku doc. Františka Stibitze k jeho nedožitým 90. narozeninám (15. dubna 2012), který zájemci naleznou webu www.cvf.cz pod blokem Jubilanti. Poslední osobnosti byly do SSČV uvedeny v roce 2004 a jejich jmenný seznam obsahuje 204 jmen, z toho 157 jmen hráčů, hráček a trenérů (držitelů medailí z ME, MS a OH) a 47 jmen funkcionářů, rozhodčích a trenérů bez medailí, kteří tam byli uvedeni rozhodnutím Správní rady ČVS. Profily tvořím postupně a zveřejňuji na webu ČVS u příležitosti životních jubileí laureátů (včetně jubileí „in memoriam“), popř. v rámci nekrologu v případě úmrtí. K dnešnímu datu byla na webu ČVS „vyvěšena“ již více jak stovka profilů osob, u kterých více jak polovinu lze považovat za Pražáky. V Praze se narodily nebo v ní žily převážnou část života a dosáhly zde svých největších volejbalových úspěchů.  

Moji snahou bude tento blok průběžně doplňovat dalšími vizitkami (tj. zkrácenými profily)  osobností z řad Pražáků a v první fázi se zaměřím na ty, které nás již opustily a kde nehrozí žádné velké změny a dodatky. Tyto profily budu vyvěšovat abecedně, tj. dalšími v pořadí budou pánové M. Bouchal, bratři Brožové a další osoby, které jsem vizitkou J. Češpivy předběhl. Stejně jako v případě bloku „Historie“ uvítám jakékoliv připomínky čtenářů (upozornění na chyby, doplňující ověřitelné informace) a samozřejmě jakékoli další materiály, které by obohatily můj archiv.

Zdeněk Vrbenský, 22. května 2012

 

CESPIVA_Josef.jpg
epiva_Josef_vizitka.pdf